Faktai apie pandas
Laukinėje gamtoje gyvena beveik 2000 pandų. Zoologijos soduose bei pandų veisimo centruose gyvena dar maždaug 600 pandų.
Pandos virškinimo sistema labiau primena mėsėdžių, o ne žolėdžių virškinimo sistemą. Todėl didžioji dalis to, ką panda suvalgo, per virškinimo sistemą praeina kiaurai ir pašalinama su išmatomis.
Dėl šios priežasties pandos valgo itin daug – per dieną panda sugraužia apie 12-38 kilogramus maisto. 99% suvalgomo maisto yra bambukai.
Pandos nasrai tokie tvirti, kad jos kanda su panašia jėga, kaip liūtai.
Pandų patelės yra vaisingos vos maždaug 3 dienas per metus, tad mokslininkams teko pavargti, kad nustatytų, kada pandoms vaisingos dienos.
Kadangi zoologijos soduose ir veisimo centruose auginamos pandos įprastai pastojusios gauna daug skanėstų, yra žinoma atvejų, kai pandos suvaidina nėštumą.
Pandos nėštumas trunka nuo 90 iki 180 dienų. Vidutiniškai – 135 dienas.
Nors suaugusi panda sveria nuo 70 iki 120 kilogramų, pandų jaunikliai gimsta itin maži – sverdami vos 90-130 gramų.
Palyginti su mama, pandos jauniklis gimsta mažiausias iš visų žinduolių žemėje. Pandos jauniklis įprastai sudaro vos 1 dalį iš 900 mamos svorio.
Pagimdžiusi panda visą dėmesį sukoncentruoja į jauniklį ir kurį laiką net nustoja valgyti. Laukinėje gamtoje pandas stebėję mokslininkai fiksavo, kad po gimdymo kai kurios pandos nesimaitina ir negeria ištisą mėnesį.
Su mama pandos jauniklis auga maždaug 3 metus.
Laukinėje gamtoje pandos gyvena apie 15-20 metų. Su žmonių priežiūra pandos išgyvena 30 metų ir daugiau.
Didžiosios pandos ir raudonosios pandos nėra tokios artimos, kaip galėtų atrodyti iš jų pavadinimo. Raudonosios pandos labiau panašios į meškėnus, nei į didžiąsias pandas.
Pandos užauga iki 120-150 cm ūgio.
Įdomu tai, kad iš tūkstančių bambukų rūšių pandos ėda vos 42.
Pandos gali tuštintis iki 40 kartų per dieną.
Didžiosios Kinijos pandos oficialiai nebelaikomos nykstančia rūšimi.
Pandų patinėliai dažnai šlapinasi ant medžių kamienų stovėdami ant galvos, nes kas savo šlapimu medį pažymį aukščiausiai, tas yra dominuojantis patinas.
„Kung Fu Panda“ filmas sulaukė tokios didelė sėkmės Kinijoje, kad čia pradėti nacionaliniai debatai bandant išsiaiškinti kaip nutiko, kad vakarai sukūrė geresnį filmą apie Kinijos kultūrą, nei pati Kinija.