Įdomūs faktai apie Olimpines žaidynes

Pirmosios Olimpinės žaidynės įvyko VIII amžiuje prieš Kristų Olimpijos mieste, Graikijoje. Nuo tada žaidynės reguliariai buvo rengiamos kas ketverius metus. Visgi IV amžiuje po Kristaus imperatorius Teodosijus uždraudė visas pagoniškas šventes, tarp jų ir Olimpines žaidynes.

1896 metais Olimpinių žaidynių formatas vėl buvo atgaivintas Graikijoje. Nuo tada skaičiuojama moderniųjų Olimpinių žaidynių era.

Senovės Graikijoje atletai Olimpiadose varžydavosi visiškai nuogi.

Senovėje Olimpiados trukdavo 5-6 mėnesius.

Moterys Olimpiadose gali varžytis nuo 1900 metų.

Nuo 1924 iki 1992 žiemos ir vasaros Olimpinės žaidynės vykdavo tais pačiais metais. Nuo 1992 metų nuspręsta Olimpiadas rengti taip, kad tarp jų išliktų dviejų metų tarpas.

Keturi atletai per visą istoriją yra laimėje po medalį ir žiemos, ir vasaros Olimpinėse žaidynėse.

2012 Londono Olimpinių žaidynių metu olimpiniame kaimelyje buvo panaudota 165 tūkst. rankšluosčių.

Oficialios Olimpinių žaidynių kalbos yra anglų ir prancūzų, bei vietinė kalba šalies, kurioje rengiamos žaidynės.

Nuo 1912 iki 1948 metų Olimpiadose varžėsi ne tik sportininkai, bet ir menininkai: tapytojai, skulptoriai, architektai, rašytojai ir muzikantai – visi jie varžėsi dėl medalių savo srityse.

1936 metų Berlyno olimpinių žaidynių metu du Japonijos atletai šuolių su kartimi rungtyje parodė identišką antrą rezultatą. Vietoje to, kad varžytųsi tarpusavyje ir įrodytų, kuris vertas antros, o kuris tik trečios vietos, jie kartu sutarė nesivaržyti. To pasekoje gautus sidabro ir bronzos medalius jie perpjovė pusiau ir sujungė sidabrinę pusę su bronzine bei pasidalino pusiau sidabriniais, pusiau bronziniais medaliais.

Olimpinis deglas į Olimpinį miestą visada pajuda iš Heros šventyklos Graikijoje.

Kelis kartus Olimpinis deglas buvo pakeltas netgi į kosmosą.

Olimpinė liepsna negali užgesti, jei ji visgi užgęsta, visada yra atsarginė liepsna, irgi įkurta Heros šventykloje, kuria galima vėl įžiebti deglą.

2012 metų Olimpinės žaidynės buvo pirmosios, į kurias visos jose dalyvaujančios šalys atsiuntė bent po vieną moterį atletę.

Kadaise šios rungtys buvo įtrauktos į Olimpinę programą, tačiau dabar – nebėra: solo sinchroninis plaukimas, virvės traukimas, lipimas virve, skrydis oro balionu, pistoletų dvikova, lenktynės tandeminiu dviračiu, plaukimas su kliūtimis, balandžių šaudymas…

Penki Olimpiniai žiedai buvo sugalvoti moderniųjų Olimpinių žaidynių bendra įkūrėjo Baron Pierre de Coubertin. Žiedai simbolizuoja penkis žmonių gyvenamus pasaulio kontinentus.

Šešios spalvos žieduose – mėlyna, geltona, juoda, žalia, raudona ir balta, buvo pasirinktos, nes visos šalys savo vėliavose turi bent vieną iš jų.

Vienintelė šalis, kurioje Olimpiada vyko jau 4 kartus, yra JAV (1904, 1932, 1984 ir 1996 metais).

Londonas yra vienintelis miestas, organizavęs Olimpines žaidynes net 3 kartus (1908, 1948 ir 2012 metais).

Olimpinės žaidynės buvo atšauktos 3 kartus – 1916 metais dėl pirmojo pasaulinio karo, 1940 ir 1944 metais dėl antrojo pasaulinio karo, bei vieną kartą nukeltos (iš 2020 į 2021 metus) dėl koronaviruso pandemijos.

Senovės Olimpiadose laimėtojai gaudavo ne medalius, o vainikus.

Aukso, sidabro ir bronzos medaliai atsirado tik 1904 metais.

Pilnai auksiniai medaliai buvo tik iki 1912 metų, vėliau auksą imta maišyti su kur kas pigesniu sidabru.

Graikų gimnastas Dimitrios Loundras buvo jauniausias olimpietis, besivaržęs Olimpiadoje. 1896 metais Atėnų Olimpiados metu jam tebuvo 10 metų.

Dailusis čiuožimas 1908 metais dar buvo vasaros Olimpinių žaidynių dalimi, tačiau 1924 metais nuspręsta šią rungtį perkelti į žiemos Olimpines žaidynes.

Paryžius 2024 metais organizuos Olimpiadą lygiai po šimto metų, kai tai padarė pirmą kartą.

Daugiausiai aukso medalių iki Paryžiaus Olimpinių žaidynių yra iškovojusi JAV (1061), Sovietų Sąjunga (395) ir Didžioji Britanija (284). Lietuva jų yra iškovojusi 10.

Daugiausiai vienas žmogus medalių yra iškovojęs amerikiečių plaukikas Michael Phelps, kuris nuo 2004 iki 2016 metų iškovojo 23 aukso, 3 sidabro ir 2 bronzos medalius.

Pasidalink patikusiu straipsniu
Dar daugiau įdomaus turinio mūsų Facebook puslapyje! Kviečiame mus sekti:

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Šioje svetainėje naudojame slapukus, kad užtikrintume tinkamą svetainės veikimą, analizuotume naršymo statistiką, individualizuotume Jūsų naršymo patirtį bei teiktume Jums aktualius reklaminius skydelius. Taip pat dalijamės informacija apie tai, kaip naudojatės mūsų svetaine su mūsų reklamos ir analizės partneriais. Plačiau
Slapukų nustatymai
Sutikti
Nesutikti
Privatumo ir slapukų politika
Privatumo ir slapukų politika
Pavadinimas Aktyvuotas

Kas mes esame

Mūsų tinklalapio adresas yra: https://skaitalas.lt

Kokius asmeninius duomenis mes renkame ir kodėl tai darome

Komentarai

Kai lankytojai rašo komentarus tinklalapyje, mes renkame duomenis, matomus komentaro paskelbimo formoje, o taip pat lankytojo IP adresą bei naršyklės vartotojo įrašą, kad apsisaugotume nuo brukalų. Iš Jūsų el.pašto adreso gali būti sugeneruotas anonimizuotas duomenų įrašas (angl. hash) ir pateiktas Gravatar paslaugos teikėjui, norint patikrinti, ar Jūs naudojatės šia paslauga. Gravatar privatumo politika pateikiama čia: https://automattic.com/privacy/. Patvirtinus Jūsų komentarą, Jūsų profilio nuotrauka yra matoma viešai šalia Jūsų komentaro.

Kontaktų formos

Kontaktų formoje Jūsų pateikiami duomenys (tokie kaip vardas, el.pašto adresas), naudojami tiks atsakyti Jums el.paštu ir trečioms šalims neperduodami.

Slapukai (cookies)

Kai Jūs rašote komentarą šiame tinklalapyje, Jūs galite pasirinkti, ar norite, kad Jūsų vardas, el.paštas ir tinklalapis būtų išsaugotas slapukuose. Taip daroma Jūsų patogumui, kad Jums nereikėtų šių duomenų suvedinėti iš naujo, kiekvieną kartą kai komentuojate. Šie slapukai saugomi vienerius metus. Slapukų pagalba yra tvarkomas Jūsų IP adresas, naršymo informacija, tokia kaip aplankytos interneto svetainės sritys, svetainėje praleistas laikas ir pan.

Iš kitų tinklalapių įkeltas turinys

Šiame tinklalapyje gali būti iš kitų tinklalapio įkelto turinio (pavyzdžiui, video, paveikslėliai, tekstas ir pan.). Tokio įkelto turinio peržiūra ir veiksmai su juo šiame tinklalapyje prilygsta apsilankymui tuose tinklalapiuose, iš kurių turinys yra įkeltas. Šie tinklalapiai gali rinkti duomenis apie Jus, naudoti slapukus (cookies), trečiųjų šalių sekimo paslaugas ir stebėti Jūsų veiksmus su įkeltu turiniu, įskaitant ir tuos atvejus, kai turite paskyrą ir esate prisijungęs prie minėtų tinklalapių.

Su kuo mes dalinamės Jūsų duomenimis

Jūsų naršymo duomenimis dalinamės su Google sistema tinklalapio statistikos pildymo ir suasmenintos reklamos rodymo tikslais. Jei šiais duomenimis dalintis nenorite, prašome tai pažymėti slapukų nustatymuose.

Kaip ilgai mes saugome Jūsų duomenis

Jei parašote komentarą, jo tekstas ir metaduomenys yra saugomi neribotą laiką. Taip daroma todėl, kad galėtume atpažinti ir patvirtinti ateities komentarus automatiškai, vietoje administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų teisės

Jei Jūs turite paskyrą šiame tinklalapyje, arba kada nors rašėte čia komentarą, galite reikalauti gauti duomenų eksporto failą su visais asmeniniais duomenimis, kuriuos mes turime apie Jus, įskaitant ir tuos, kuriuos pats mums pateikėte. Jūs taip pat galite reikalauti, kad mes ištrintume visus mūsų turimus Jūsų asmeninius duomenis. Šie abu reikalavimai negalioja duomenims, kuriuos mes privalome išsaugoti pagal įstatymą administraciniams, teisiniams ar saugumo tikslams.

Kur mes siunčiame Jūsų duomenis

Lankytojų komentarai gali būti tikrinami naudojant automatinę brukalų paieškos paslaugą.

Kontaktinė informacija

info@skaitalas.lt
Išsaugoti nustatymus
Slapukų nustatymai