Ar žuvys miega?
Kiekviena gyvybės forma žemėje turi turėti savo poilsio metą. Žmonės ir dauguma gyvūnų savo „baterijas įkrauna“ miegodami. O kaip yra su žuvimis? Ar žuvys miega?
Anot mokslininkų, žuvys nemiega mums įprastu būdu, tačiau dauguma jų rūšių įeina į ramybės fazę, kurios metu sulėtėja žuvies kvėpavimas ir medžiagų apykaita, taip pat sumažinama smegenų veikla. Tad iš esmės žuvis neužmiega, tačiau patekusi į ramybės fazę ji pailsi kaip ir bet kurie kiti gyvūnai.
Būdama ramybės fazėje žuvis pilnai „neišsijungia“, ji iš dalies toliau budrauja ir yra bet kada pasiruošusi bėgti nuo kilusio pavojaus. Visgi, kai kurios žuvys taip stipriai atsipalaiduoja (pvz.: kai kurios akvariumų žuvytės), kad netgi gali būti paimtos į rankas.
Tačiau yra žuvų rūšių, kurios miega panašiai kaip ir žmonės. Stanfordo universiteto mokslininkai tyrė Zebra Danios rūšies žuvis ir išsiaiškino, kad jų smegenys irgi patiria miego fazes – kaip ir žmonės, žuvys patirdavo lėto miego fazę ir gilaus miego fazę. Vienintelis skirtumas buvo tas, kad gilaus miego metu žuvys nepatirdavo mums būdingų greitų akių judesių (REM – Rapid Eye Movements).
Dauguma žuvų savo ramybės fazės metu nejuda ir tiesiog plūduriuoja vandenyje. Tačiau yra rūšių, kurios turi minimaliai judėti. Pavyzdžiui tam tikros ryklių rūšys turi ir toliau judėti, kad vyktų ventiliacija pro žiaunas. Kitos žuvys, stengdamosis išvengti plėšrūnų, ramybės fazės metu pasislepia augmenijoje arba netgi užsikasa vandens telkinio dugne.