Faktai apie dramblius
Egzistuoja trys dramblių rūšys – Azijos, Afrikos savanos ir Afrikos miškiniai drambliai. Azijos bei Afrikos savanos drambliai priskiriami prie nykstančių rūšių, o Afrikos miškiniai drambliai – prie kritiškai greitai nykstančių rūšių.
Iki 2021 metų Afrikos drambliai buvo laikomi viena rūšimi. Visgi, naujai atlikti DNR tyrimai leido atskirti savanos ir miškinius dramblius į atskiras rūšis.
Afrikos savanos drambliai yra didžiausi sausumos žinduoliai. Suaugę patinai sveria virš 6 tonų ir yra daugiau nei 3 metrų aukščio.
Dramblio straublys neturi kaulų, tačiau turi 17 raumenų.
Dramblio straublyje gali tilpti iki 8 litrų vandens. Visgi drambliai negeria per straublį, jie į straublį gali įtraukti vandenį ir vėliau jį išsipurkšti sau į burną.
Dramblio oda būna iki 2,5 cm storio. Jei tai neatrodo daug, priminsime, kad žmogaus oda būna maždaug 2 mm storio.
Per dieną suaugęs dramblys gali suvalgyti iki 150 kilogramų maisto. 75% savo laiko drambliai praleidžia maitindamiesi. Pagrindiniai jų maisto produktai: lapai, žolė, vaisiai ir šaknys.
Per savaitę dramblys gali pagaminti virš tonos išmatų.
Gimdamas dramblio mažylis sveria apie 90 kilogramų. O Azijos dramblio jauniklis gali sverti ir iki 113 kilogramų.
Dramblių nėštumas trunka ilgiausiai iš visų žinduolių – maždaug 22 mėnesius.
Per savo gyvenimą dramblė gali atsivesti iki 12 jauniklių.
Dramblio smegenys sveria apie 4,8 kilogramus.
Prieš šimtą metų Žemėje dar vaikščiojo apie 10 milijonų dramblių. Šiai dienai jau yra mažiau nei pusė milijono.
Azijos drambliai gyvena vidutiniškai 48 metus, Afrikos drambliai – apie 60-70 metų.
Drambliai turi net 6 krūminių dantų rinkinius. Tačiau kai paskutinis rinkinys nusidėvi, dramblys miršta nuo bado.
Drambliai yra puikūs plaukikai. Jie gali plaukti ištisas 6 valandas ir per šį laiką nuplaukti beveik 50 kilometrų atstumą. Negana to, jie yra plūdrūs, tad pavargę gali pasiilsėti tiesiog plūduriuodami ant vandens.
Prancūzijoje atidaryti pirmieji senelių namai drambliams, kurie gyvenimą praleido cirkuose arba zoologijos soduose. Pirmąja namų gyventoja tapo 52 metų dramblė Gandhi.
Drambliai irgi verkia. Kiekvienas jų atsisveikina su mirusiu genties atstovu ir net po daugybės metų praeidami pro mirusiojo griaučius juos atpažįsta ir sustoja minutėlei.
Kiekvienos kartos drambliai gimsta su vis trumpesnėmis iltimis. Manoma, kad ateityje dramblių iltys visai išnyks.
Viena brangiausių kavų pasaulyje yra „Black Ivory Coffee“. Jos kaina siekia apie du tūkstančius eurų už kilogramą. Keisčiausia tai, kai ši kava gaminama iš kavos pupelių, kurios perėjo per dramblių virškinamąjį traktą ir buvo… iškakotos.
Kai pirmojo pasaulinio karo metais visi Didžiosios Britanijos arkliai buvo perimti į kariuomenės rankas, bulves ir kitas daržoves ūkininkams teko sodinti išsinuomavus cirkų dramblius.