Faktai apie žemės drebėjimus

Mirtiniausias visų laikų žemės drebėjimas fiksuotas Shensi provincijoje, Kinijoje, 1556 metais. Tuomet jis pražudė maždaug 830 tūkst. žmonių.

Visame pasaulyje kasmet įvyksta maždaug pusė milijono mažesnių ir didesnių žemės drebėjimų. Vos 20% jų pajaučia žmonės ir vos maždaug 100 tokių drebėjimų padaro realios žalos.

Ramiojo vandenyno zonoje tarp Naujosios Zelandijos ir Pietų Amerikos įvyksta maždaug 90% visų drebėjimų. Ši zona vadinama „Ugnies žiedu“.

Žemės drebėjimų stiprumo matavimo skalę 1935 metais pasiūlė Charles F. Richter. Šiandien žemės drebėjimai matuojami pagal Richterio skalę.

Richterio skalė yra nuo 0 iki 10. Dauguma žemėje įvykstančių drebėjimų yra iki 2 skalės padalos ir jie žmonėms nėra jaučiami.

Stipriausias fiksuotas žemės drebėjimas 1960 metų gegužės 22 dieną įvyko Čilėje. 9,5 balo žemės drebėjimas tąkart nusinešė per 3000 gyvybių.

Dideli žemės drebėjimai gali pakreipti žemės sukimosi kampą ir to pasekoje paveikti dienos trukmę. Mokslininkai mano, kad 2004 metais įvykęs 9,1 balo Sumatrano žemės drebėjimas sutrumpino dieną 6,8 mikrosekundėmis.

Kuo stipresnis žemės drebėjimas, tuo ilgiau jis trunka. Rečiausi megadrebėjimai trunka ir porą minučių. Taip pat kuo stipresnis drebėjimas, tuo daugiau ir pakartotinių drebėjimų po jo seka. Kai kurie pakartotiniai drebėjimai fiksuojami net praėjus keliems mėnesiams po pagrindinio drebėjimo.

Žemės drebėjimų prognozuoti neįmanoma. Geriausia, ką galima padaryti, tai reaguoti į įspėjimo sistemų fiksuojamus smulkiuosius žemės drebėjimus.

Ne tik žemėje, bet ir mėnulyje vyksta drebėjimai, tik ten jie vadinami jau mėnulio drebėjimais.

Dauguma juntamų žemės drebėjimų trunka 10-30 sekundžių.

4 iš 20 didžiausių žemės drebėjimų įvyko Aliaskoje.

Pasidalink patikusiu straipsniu
Dar daugiau įdomaus turinio mūsų Facebook puslapyje! Kviečiame mus sekti:

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Šioje svetainėje naudojame slapukus, kad užtikrintume tinkamą svetainės veikimą, analizuotume naršymo statistiką, individualizuotume Jūsų naršymo patirtį bei teiktume Jums aktualius reklaminius skydelius. Taip pat dalijamės informacija apie tai, kaip naudojatės mūsų svetaine su mūsų reklamos ir analizės partneriais. Plačiau
Slapukų nustatymai
Sutikti
Nesutikti
Privatumo ir slapukų politika
Privatumo ir slapukų politika
Pavadinimas Aktyvuotas

Kas mes esame

Mūsų tinklalapio adresas yra: https://skaitalas.lt

Kokius asmeninius duomenis mes renkame ir kodėl tai darome

Komentarai

Kai lankytojai rašo komentarus tinklalapyje, mes renkame duomenis, matomus komentaro paskelbimo formoje, o taip pat lankytojo IP adresą bei naršyklės vartotojo įrašą, kad apsisaugotume nuo brukalų. Iš Jūsų el.pašto adreso gali būti sugeneruotas anonimizuotas duomenų įrašas (angl. hash) ir pateiktas Gravatar paslaugos teikėjui, norint patikrinti, ar Jūs naudojatės šia paslauga. Gravatar privatumo politika pateikiama čia: https://automattic.com/privacy/. Patvirtinus Jūsų komentarą, Jūsų profilio nuotrauka yra matoma viešai šalia Jūsų komentaro.

Kontaktų formos

Kontaktų formoje Jūsų pateikiami duomenys (tokie kaip vardas, el.pašto adresas), naudojami tiks atsakyti Jums el.paštu ir trečioms šalims neperduodami.

Slapukai (cookies)

Kai Jūs rašote komentarą šiame tinklalapyje, Jūs galite pasirinkti, ar norite, kad Jūsų vardas, el.paštas ir tinklalapis būtų išsaugotas slapukuose. Taip daroma Jūsų patogumui, kad Jums nereikėtų šių duomenų suvedinėti iš naujo, kiekvieną kartą kai komentuojate. Šie slapukai saugomi vienerius metus. Slapukų pagalba yra tvarkomas Jūsų IP adresas, naršymo informacija, tokia kaip aplankytos interneto svetainės sritys, svetainėje praleistas laikas ir pan.

Iš kitų tinklalapių įkeltas turinys

Šiame tinklalapyje gali būti iš kitų tinklalapio įkelto turinio (pavyzdžiui, video, paveikslėliai, tekstas ir pan.). Tokio įkelto turinio peržiūra ir veiksmai su juo šiame tinklalapyje prilygsta apsilankymui tuose tinklalapiuose, iš kurių turinys yra įkeltas. Šie tinklalapiai gali rinkti duomenis apie Jus, naudoti slapukus (cookies), trečiųjų šalių sekimo paslaugas ir stebėti Jūsų veiksmus su įkeltu turiniu, įskaitant ir tuos atvejus, kai turite paskyrą ir esate prisijungęs prie minėtų tinklalapių.

Su kuo mes dalinamės Jūsų duomenimis

Jūsų naršymo duomenimis dalinamės su Google sistema tinklalapio statistikos pildymo ir suasmenintos reklamos rodymo tikslais. Jei šiais duomenimis dalintis nenorite, prašome tai pažymėti slapukų nustatymuose.

Kaip ilgai mes saugome Jūsų duomenis

Jei parašote komentarą, jo tekstas ir metaduomenys yra saugomi neribotą laiką. Taip daroma todėl, kad galėtume atpažinti ir patvirtinti ateities komentarus automatiškai, vietoje administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų teisės

Jei Jūs turite paskyrą šiame tinklalapyje, arba kada nors rašėte čia komentarą, galite reikalauti gauti duomenų eksporto failą su visais asmeniniais duomenimis, kuriuos mes turime apie Jus, įskaitant ir tuos, kuriuos pats mums pateikėte. Jūs taip pat galite reikalauti, kad mes ištrintume visus mūsų turimus Jūsų asmeninius duomenis. Šie abu reikalavimai negalioja duomenims, kuriuos mes privalome išsaugoti pagal įstatymą administraciniams, teisiniams ar saugumo tikslams.

Kur mes siunčiame Jūsų duomenis

Lankytojų komentarai gali būti tikrinami naudojant automatinę brukalų paieškos paslaugą.

Kontaktinė informacija

info@skaitalas.lt
Išsaugoti nustatymus
Slapukų nustatymai