Įdomūs faktai apie smegenis

Suaugusio žmogaus smegenys sveria apie 1,3-1,4 kilogramus.

Sunkiausios smegenys (bent jau iš tų, kuriems jos buvo pašalintos) buvo aptiktos olandų patologo Gerard Christiaan 1899 metais. Atlikdamas vieno jaunuolio skrodimą ir pasvėręs jo smegenis patologas nustebo – šios svėrė 2,85 kilogramus.

75% smegenų sudarytos iš vandens. Vandens trūkumas organizmui gali turėti neigiamos įtakos smegenų veiklai, o ypač – atminčiai.

Per pirmus savo gyvavimo metus žmogaus smegenys padidėja tris kartus.

Žmogaus smegenys auga iki maždaug 18 metų. Tačiau smegenų dydis dar gali kisti ir iki 25 metų.

Žmogaus smegenyse yra maždaug šimtas milijardų neuronų. Šiuos neuronus jungia trilijonai jungčių, vadinamų sinapsėmis.

Informacija tarp neuronų keliauja maždaug 400 kilometrų per valandą greičiu.

Smegenų užšalimas valgant ledus turi savo lotynišką pavadinimą – sphenopalatine ganglioneuralgia. Jis nutinka, kai nuo ledų laikinai užšąla kraujagyslės, maitinančios smegenis krauju, o tai sukelia skausmą, kuris yra signalas jums truputėlį pristabdyti save.

Smegenyse nėra skausmo receptorių. Techniškai galima operuoti smegenis žmogui nesukeliant skausmo.

Pasiekus maždaug 40 metų žmogaus smegenys ima po truputėlį mažėti. Tiesa, nėra jokio sąryšio tarp smegenų pajėgumų ir jų dydžio.

Žmogaus smegenys per dieną sugeneruoja 12-60 tūkst. minčių. Maždaug 95% jų yra pasikartojančios kaip ir dieną prieš tai.

Jūsų smegenys sunaudoja 20% į jūsų kūną patenkančio deguonies. Po maždaug 5 minučių nuo tada, kai smegenys nustojamos maitinti deguonimi, smegenų ląstelės ima mirti.

Kuo intensyviau mąstote, tuo daugiau deguonies smegenims reikia.

Skaitant garsiai naudojamos visiškai kitos smegenų dalys nei skaitant tyliai mintyse.

60% smegenų sudaro riebalai. Tai riebiausias organas kūne.

Tiriant vyrų smegenis paaiškėjo, kad išgirdus kito vyro balsą, vyro smegenyse aktyvuojama sritis, kuri atsakinga už įprastinių garsų apdorojimą – variklio ūžesį ar mechanizmų garsus. Tuo tarpu išgirdus moters balsą, vyro smegenys aktyvuoja sritį, kuri įprastai apdoroja muzikos garsus.

Kaklaraiščio dėvėjimas gali sumažinti kraujo pratekėjimą į smegenis 7,5%.

Aštuonkojis turi net devynias smegenis.

Senovės Romėnai kaip dantų pastą naudodavo sutrintas pelių smegenis.

Orgazmo metu smegenys išskiria tiek daug dopamino, kad skanuojant smegenis tą akimirką jos atrodo kaip heroino paveiktos smegenys.

Daktaras James Fallon ilgus metus tyrinėjo žudikų-psichopatų smegenis ir vieną dieną nusprendęs persišviesti savo galvą sužinojo, kad jo smegenys irgi atitinka visus psichopatams būdingus požymius. Kai tyrimo rezultatais jis pasidalino su draugais, šie tik atsakė: “O tai daug ką paaiškina”.

Pasidalink patikusiu straipsniu
Dar daugiau įdomaus turinio mūsų Facebook puslapyje! Kviečiame mus sekti:

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Šioje svetainėje naudojame slapukus, kad užtikrintume tinkamą svetainės veikimą, analizuotume naršymo statistiką, individualizuotume Jūsų naršymo patirtį bei teiktume Jums aktualius reklaminius skydelius. Taip pat dalijamės informacija apie tai, kaip naudojatės mūsų svetaine su mūsų reklamos ir analizės partneriais. Plačiau
Slapukų nustatymai
Sutikti
Nesutikti
Privatumo ir slapukų politika
Privatumo ir slapukų politika
Pavadinimas Aktyvuotas

Kas mes esame

Mūsų tinklalapio adresas yra: https://skaitalas.lt

Kokius asmeninius duomenis mes renkame ir kodėl tai darome

Komentarai

Kai lankytojai rašo komentarus tinklalapyje, mes renkame duomenis, matomus komentaro paskelbimo formoje, o taip pat lankytojo IP adresą bei naršyklės vartotojo įrašą, kad apsisaugotume nuo brukalų. Iš Jūsų el.pašto adreso gali būti sugeneruotas anonimizuotas duomenų įrašas (angl. hash) ir pateiktas Gravatar paslaugos teikėjui, norint patikrinti, ar Jūs naudojatės šia paslauga. Gravatar privatumo politika pateikiama čia: https://automattic.com/privacy/. Patvirtinus Jūsų komentarą, Jūsų profilio nuotrauka yra matoma viešai šalia Jūsų komentaro.

Kontaktų formos

Kontaktų formoje Jūsų pateikiami duomenys (tokie kaip vardas, el.pašto adresas), naudojami tiks atsakyti Jums el.paštu ir trečioms šalims neperduodami.

Slapukai (cookies)

Kai Jūs rašote komentarą šiame tinklalapyje, Jūs galite pasirinkti, ar norite, kad Jūsų vardas, el.paštas ir tinklalapis būtų išsaugotas slapukuose. Taip daroma Jūsų patogumui, kad Jums nereikėtų šių duomenų suvedinėti iš naujo, kiekvieną kartą kai komentuojate. Šie slapukai saugomi vienerius metus. Slapukų pagalba yra tvarkomas Jūsų IP adresas, naršymo informacija, tokia kaip aplankytos interneto svetainės sritys, svetainėje praleistas laikas ir pan.

Iš kitų tinklalapių įkeltas turinys

Šiame tinklalapyje gali būti iš kitų tinklalapio įkelto turinio (pavyzdžiui, video, paveikslėliai, tekstas ir pan.). Tokio įkelto turinio peržiūra ir veiksmai su juo šiame tinklalapyje prilygsta apsilankymui tuose tinklalapiuose, iš kurių turinys yra įkeltas. Šie tinklalapiai gali rinkti duomenis apie Jus, naudoti slapukus (cookies), trečiųjų šalių sekimo paslaugas ir stebėti Jūsų veiksmus su įkeltu turiniu, įskaitant ir tuos atvejus, kai turite paskyrą ir esate prisijungęs prie minėtų tinklalapių.

Su kuo mes dalinamės Jūsų duomenimis

Jūsų naršymo duomenimis dalinamės su Google sistema tinklalapio statistikos pildymo ir suasmenintos reklamos rodymo tikslais. Jei šiais duomenimis dalintis nenorite, prašome tai pažymėti slapukų nustatymuose.

Kaip ilgai mes saugome Jūsų duomenis

Jei parašote komentarą, jo tekstas ir metaduomenys yra saugomi neribotą laiką. Taip daroma todėl, kad galėtume atpažinti ir patvirtinti ateities komentarus automatiškai, vietoje administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų teisės

Jei Jūs turite paskyrą šiame tinklalapyje, arba kada nors rašėte čia komentarą, galite reikalauti gauti duomenų eksporto failą su visais asmeniniais duomenimis, kuriuos mes turime apie Jus, įskaitant ir tuos, kuriuos pats mums pateikėte. Jūs taip pat galite reikalauti, kad mes ištrintume visus mūsų turimus Jūsų asmeninius duomenis. Šie abu reikalavimai negalioja duomenims, kuriuos mes privalome išsaugoti pagal įstatymą administraciniams, teisiniams ar saugumo tikslams.

Kur mes siunčiame Jūsų duomenis

Lankytojų komentarai gali būti tikrinami naudojant automatinę brukalų paieškos paslaugą.

Kontaktinė informacija

info@skaitalas.lt
Išsaugoti nustatymus
Slapukų nustatymai