12 stingdančių faktų apie Antarktidą
Nors Antarktidoje pastovių gyventojų nėra, dviems mokslininkams pavyko per „Tinder“ programėlę „susimačinti“. Vienas Amerikičių mokslininkas šaltą gruodžio vakarą įdomumo dėlei įsijungė „Tinder“ programėlę savo telefone. Kaip ir buvo tikėtasi, ši nieko aplink nerado, tačiau praplėtus perimetrą vos už 45 minučių kelio sraigtasparniu pavyko rasti kitą mokslininkę. Taip įvyko pirmasis oficialus „susimačinimas“ Antarktidoje.
Antarktidoje yra vietų, kurios nematė nei lietaus, nei sniego, daugiau nei 2 milijonus metų. Tai dar vadinama Antarktidos oazėmis, ir jos sudaro maždaug 1% viso žemyno ploto. Tačiau manoma, kad dėl globalinio atšilimo iki XXI amžiaus pabaigos plotas padidės iki 25%.
Antarktidoje randama daugiau meteoritų, nei bet kur kitur žemėje. Tačiau tai nereiškia, kad meteoritai čia krenta dažniau. Pasak mokslininkų, jie krenta visur vienodai. Tiesiog čia juos lengviau pastebėti ant balto sniego ar ledo, bei jie ilgiau išlieka nepaveikti korozijos. Nuo 1976 metų Antarktidoje rasta daugiau nei 20 tūkst. nežemiškos kilmės akmenų.
70% viso žemės gėlo vandens yra Antarktidoje. Tiesa, jis sušąlęs. Tačiau jei visi ledynai ištirptų, jūros lygis pakiltų 61 metru.
Sunku patikėti, tačiau vidutinis ledo storis Antarktidoje yra 1,6 km. O storiausiose vietose ledas būna net ir 4,8 km. storio.
Antarktida neturi savo laiko zonos. Todėl čia viešintys mokslininkai dažniausiai laiką fiksuoja pagal savo šalies laiko zoną. Arba naudojasi kaimyninių šalių laiko zonomis.
Pirmas žmogus Antarktidoje gimė ne taip ir senai – 1978-aisiais. Juo tapo Emilio Marcos Palma, kuris gimė Esperanza mokslinėje bazėje. Nuo to laiko žemyne gimė dar 10 žmonių.
Antarktidoje galima rasti du miestus, kurie iš esmės yra didžiulės mokslinės stotys. 1984-aisiais čia įkurtas Pinochet miestas, šiandien jame yra ir mokykla, ir ligoninė, ir čia netgi veikia internetas bei televizija. Kitas miestas – jau minėtas Esperanza. Žiemą čia gyvena iki 55 žmonių.
Antarktidoje 2013-aisiais užfiksuota žemiausia temperatūra žemėje. Ji čia buvo nukritusi iki -93°C. Tačiau panašu, kad tai dar ne riba, mat mokslininkai yra įsitikinę, kad skirtingose Antarktidos vietose temperatūra gali nukristi ir iki -98°C.
Mokslininkų teigimu, prieš 52 milijonus metu Antarktida priminė atogražus. Čia žaliavo medžiai, gyveno bebrai ir kiti graužikai. Tuomet anglies dioksido koncentracija ore buvo dvigubai didesnė nei yra dabar. Tačiau jei ir toliau mes taip „sėkmingai“ didinsime oro taršą, atogražus Antarktidoje galime išvysti jau po kelių šimtų metų.
Antarktidoje yra ir vienas bankomatas. Jį galima rasti McMurdo mokslinėje stotyje. Bankomatas išduoda tik JAV dolerius.
Aukščiausia temperatūra, kada nors užfiksuota Antarktidoje, buvo 17,5°C. Ji čia užfiksuota 2015-aisiais.