Faktai apie Hirošimą ir Nagasakį
Hirošimos (Japonija) miesto vardą visas pasaulis sužinojo po to, kai 1945 metų rugpjūčio 6 dieną JAV bombonešis B-29 ant miesto numetė atominę bombą, vardu „Mažylis“ (Little Boy).
Po trijų dienų nuo bombos numetimo ant Hirošimas, kita bomba, vardu „Dručkis“ (Fat Man), buvo numesta ant kito Japonijos miesto – Nagasakio.
Iki karo Hirošimos populiacijos pikas siekė 380 tūkst. gyventojų. Atominės bombos numetimo metu Hirošimoje gyveno apie 255 tūkst. žmonių.
Šiandien Hirošimoje gyvena virš 2 mln. žmonių.
Dieną prieš atominės bombos numetimą Nagasakyje gyveno 263 tūkst. žmonių.
Šiandien Nagasakyje gyvena beveik 400 tūkst. žmonių.
Atominė bomba Hirošimoje akimirksniu pražudė apie 80 tūkst. miesto gyventojų. Dešimtys tūkstančių mirė vėliau nuo radiacijos. Nagasakyje numesta bomba iškart pražudė apie 40 tūkst. gyventojų.
Laikoma, kad būtent šių dviejų bombų numetimas privertė Japoniją pasiduoti antrajame pasauliniame kare.
Renkantis ant ko mesti bombą, JAV generolai turėjo 5 Japonijos miestus savo sąraše. Tarp tų miestų buvo ir Kiotas, tačiau kalbama, kad aukštas JAV karinis pareigūnas Henry Stimson prieš karą ten turėjo savo medaus mėnesį ir pareikalavo ant šio miesto bombos nemesti. Nagasakio nelaimei, vietoje Kioto buvo pasirinktas jis.
Numestos atominės bombos sunaikino viską per kelias sekundes, kai kur netgi ant asfalto ar kitų paviršių išdegindamos ten buvusių žmonių šešėlius.
Tsutomu Yamaguchi laikomas vieninteliu žmogumi, išgyvenusiu ir Hirošimos, ir Nagasakio bombardavimą. Tuomet dar 29-erių Tsutomu gyveno Nagasakyje, tačiau Hirošimos sunaikinimo dieną jis viešėjo šiame mieste darbo reikalais. Sužeistas, tačiau visgi gyvas, sekančią dieną po „Mažylio“ numetimo ant Hirošimos, Tsutonu grįžo į Nagasakį ir rugpjūčio 9 dieną netgi atėjo į darbą. Būtent tą dieną Hirošimos likimas ištiko ir Nagasakį. Vyras išgyveno ir šią tragediją. 2010-aisiais Tsutomu mirė nuo skrandžio vėžio.
Oficiali Hirošimos miesto gėlė yra Oleandras. Nes tai buvo pirmoji gėlė, kuri pražydo mieste po atominės bombos sprogimo 1945 metais.