Įdomūs faktai apie Merkurijų

Merkurijus ne tik yra mažiausia saulės sistemos planeta, bet jis dar ir nuolat mažėja. Astronomai mano, kad planeta mažėja, nes jos plieninis branduolys vėsta ir atitinkamai traukiasi.

Merkurijus beveik neturi jokios apsaugos nuo pro šalį skriejančių meteoritų, tad visas planetos paviršius išvagotas kraterių.

Merkurijus apskrieja saulę greičiausiai iš visų planetų. Atitinkamai ir metai Merkurijuje yra trumpiausi – trunka vos 88 žemės dienas.

Visgi aplink savo ašį Merkurijus sukasi ne taip sparčiai. Diena Merkurijuje trunka net 58.7 žemės dienas.

Merkurijuje dieną galima iškepti, o naktį – sustingti į ledą. Dienos metu temperatūrą planetoje pakyla iki 427 °C, o naktį nukrenta iki −173 °C.

Galimas daiktas, kad žemėje mes turime gabalėlį Merkurijaus. 2012 metais viename Maroko gatvės turguje buvo parduotas žalias meteoritas. Jį ištyrus nustatyta, kad jo sandara labai primena Merkurijaus paviršių (paviršiaus tyrinėjimus atliko „MESSENGER“ zondas). Manoma, kad tas meteoritas iš tiesų yra po eilinio meteorito smūgio atskilęs ir žemės link ėmęs skrieti Merkurijaus gabalėlis.

Merkurijus neturi nei vieno mėnulio. Vienintelė kita tokia planeta saulės sistemoje yra Venera.

Dėl Saulės gravitacinės jėgos Merkurijų tyrinėti itin sunku. Per visą istoriją tyrinėti šios planetos buvo pasiųsti vos du zondai – 1973 metais zondas „The Mariner 10“ ir 2004-ais metais zondas „MESSENGER“. Pirmasis iš esmės nieko netyrė ir tik kelis kartus apskriejo planetą, o štai „MESSENGER“ ištisus ketverius metus iš orbitos tyrinėjo planetą, o 2015 metais buvo pasiųstas į Merkurijų susinaikinti.

Nors Merkurijus yra arčiausiai saulės esanti planeta ir daugelis mano, kad jis yra karščiausias – klystama. Dėl silpnos atmosferos Merkurijuje karštis neužsilaiko ir iš tiesų karščiausia yra Venera.

Nors ir yra arčiausiai saulės, Merkurijaus krateriuose 2017 metais buvo aptikta ledo. Visgi, gyvybės egzistavimas šioje planetoje mažai tikėtinas.

Pasidalink patikusiu straipsniu
Dar daugiau įdomaus turinio mūsų Facebook puslapyje! Kviečiame mus sekti:

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *