Įdomūs faktai apie Neptūną
Neptūne para trunka 16 Žemės valandų ir 6 minutes. O metai – 165 Žemės dienas.
Vėjai Neptūne pučia 2400 km/h greičiu. Palyginimui stipriausias fiksuotas vėjas Žemėje pūtė 407 km/h greičiu.
Neptūno atmosfera yra sudaryta pagrinde iš metano, o jo paviršius nusėtas amoniako ežerais. Kitaip tariant, jei galėtume pauostyti Neptūna, jo kvapas būtų kaip pagadinto oro ir katės šlapimo.
Neptūnas yra net 30 kartų toliau nuo saulės nei Žemė. Šios planetos vienintelės negalima įžvelgti plika akimi iš Žemės.
Nuo tada, kai Neptūnas 1846 metais buvo pirmą kartą atrastas, tik 2011 metais jis baigė pirmąjį savo ciklą aplink saulę.
Neptūnas turi 16 mėnulių. Didžiausias jų – Tritonas. Tritonas vienintelis saulės sistemos planetų mėnulis, kuris skrieja aplink savo planetą priešinga kryptimi, nei ši sukasi.
Iš esmės – neptūnas yra dujų ir ledo rutulys, su akmeniniu branduoliu. Ant jo paviršiaus atsistoti nebūtų įmanoma. Visgi, jei atsistoti pavyktų, gravitacija Neptūne būtų panaši kaip Žemėje.
Temperatūra Neptūne gali nukristi iki -221.45°C.
Nors ir sunkiai matomą, tačiau Neptūnas irgi turi žiedų sistemą, kurią sudaro penki pagrindiniai žiedai, pavadinti Neptūną atradusių arba svarbius atradimus apie šią planetą padariusių mokslininkų vardais – Galle, Le Verrier, Lassell, Arago ir Adams.
Išmetus Plutoną iš saulės sistemos planetų gretų, Neptūnas tapo paskutine saulės sistemos planeta.
Ginčijamasi kas atrado Neptūną. Manoma, kad tai galėjo būti Galilėjus, kurio piešiniuose yra nupieštas ir Neptūnas, tiesa – kaip žvaigždė, o ne planeta. Taigi, teoriškai jis neatrodo Neptūno planetos. Neptūno atradėjais pretenduoja tapti ir 2 matematikai – prancūzas Urbain Le Verrier ir anglas John Couch Adams. Abu jie matematiškai apskaičiavo, kad konkrečiame dangaus taške turi egzistuoti Planeta X. Visgi, pirmasis Neptūną pastebėjo Johann Gottfried Galle 1846 metais. Taigi, kas iš šių keturių asmenų turėtų būti Neptūno atradėju – ginčijamasi iki šiol.
Neptūnas pavadintas Romėnų vandenų Dievo garbei. Tokį vardą jam suteikė anksčiau minėtas prancūzų matematikas Le Verrier.
Neptūnas yra mėlynas dėl jį supančio metano.
Taip pat skaitykite:
- Įdomūs faktai apie Uraną
- Įdomūs faktai apie Saturną
- Įdomūs faktai apie Jupiterį
- Įdomūs faktai apie Marsą
- Įdomūs faktai apie Venerą
- Įdomūs faktai apie Merkurijų