12 stingdančių faktų apie Antarktidą

Nors Antarktidoje pastovių gyventojų nėra, dviems mokslininkams pavyko per „Tinder“ programėlę „susimačinti“. Vienas Amerikičių mokslininkas šaltą gruodžio vakarą įdomumo dėlei įsijungė „Tinder“ programėlę savo telefone. Kaip ir buvo tikėtasi, ši nieko aplink nerado, tačiau praplėtus perimetrą vos už 45 minučių kelio sraigtasparniu pavyko rasti kitą mokslininkę. Taip įvyko pirmasis oficialus „susimačinimas“ Antarktidoje.

Antarktidoje yra vietų, kurios nematė nei lietaus, nei sniego, daugiau nei 2 milijonus metų. Tai dar vadinama Antarktidos oazėmis, ir jos sudaro maždaug 1% viso žemyno ploto. Tačiau manoma, kad dėl globalinio atšilimo iki XXI amžiaus pabaigos plotas padidės iki 25%.

Antarktidoje randama daugiau meteoritų, nei bet kur kitur žemėje. Tačiau tai nereiškia, kad meteoritai čia krenta dažniau. Pasak mokslininkų, jie krenta visur vienodai. Tiesiog čia juos lengviau pastebėti ant balto sniego ar ledo, bei jie ilgiau išlieka nepaveikti korozijos. Nuo 1976 metų Antarktidoje rasta daugiau nei 20 tūkst. nežemiškos kilmės akmenų.

70% viso žemės gėlo vandens yra Antarktidoje. Tiesa, jis sušąlęs. Tačiau jei visi ledynai ištirptų, jūros lygis pakiltų 61 metru.

Sunku patikėti, tačiau vidutinis ledo storis Antarktidoje yra 1,6 km. O storiausiose vietose ledas būna net ir 4,8 km. storio.

Antarktida neturi savo laiko zonos. Todėl čia viešintys mokslininkai dažniausiai laiką fiksuoja pagal savo šalies laiko zoną. Arba naudojasi kaimyninių šalių laiko zonomis.

Pirmas žmogus Antarktidoje gimė ne taip ir senai – 1978-aisiais. Juo tapo Emilio Marcos Palma, kuris gimė Esperanza mokslinėje bazėje. Nuo to laiko žemyne gimė dar 10 žmonių.

Antarktidoje galima rasti du miestus, kurie iš esmės yra didžiulės mokslinės stotys. 1984-aisiais čia įkurtas Pinochet miestas, šiandien jame yra ir mokykla, ir ligoninė, ir čia netgi veikia internetas bei televizija. Kitas miestas – jau minėtas Esperanza. Žiemą čia gyvena iki 55 žmonių.

Antarktidoje 2013-aisiais užfiksuota žemiausia temperatūra žemėje. Ji čia buvo nukritusi iki -93°C. Tačiau panašu, kad tai dar ne riba, mat mokslininkai yra įsitikinę, kad skirtingose Antarktidos vietose temperatūra gali nukristi ir iki -98°C.

Mokslininkų teigimu, prieš 52 milijonus metu Antarktida priminė atogražus. Čia žaliavo medžiai, gyveno bebrai ir kiti graužikai. Tuomet anglies dioksido koncentracija ore buvo dvigubai didesnė nei yra dabar. Tačiau jei ir toliau mes taip „sėkmingai“ didinsime oro taršą, atogražus Antarktidoje galime išvysti jau po kelių šimtų metų.

Antarktidoje yra ir vienas bankomatas. Jį galima rasti McMurdo mokslinėje stotyje. Bankomatas išduoda tik JAV dolerius.

Aukščiausia temperatūra, kada nors užfiksuota Antarktidoje, buvo 17,5°C. Ji čia užfiksuota 2015-aisiais.

Pasidalink patikusiu straipsniu
Dar daugiau įdomaus turinio mūsų Facebook puslapyje! Kviečiame mus sekti:

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Šioje svetainėje naudojame slapukus, kad užtikrintume tinkamą svetainės veikimą, analizuotume naršymo statistiką, individualizuotume Jūsų naršymo patirtį bei teiktume Jums aktualius reklaminius skydelius. Taip pat dalijamės informacija apie tai, kaip naudojatės mūsų svetaine su mūsų reklamos ir analizės partneriais. Plačiau
Slapukų nustatymai
Sutikti
Nesutikti
Privatumo ir slapukų politika
Privatumo ir slapukų politika
Pavadinimas Aktyvuotas

Kas mes esame

Mūsų tinklalapio adresas yra: https://skaitalas.lt

Kokius asmeninius duomenis mes renkame ir kodėl tai darome

Komentarai

Kai lankytojai rašo komentarus tinklalapyje, mes renkame duomenis, matomus komentaro paskelbimo formoje, o taip pat lankytojo IP adresą bei naršyklės vartotojo įrašą, kad apsisaugotume nuo brukalų. Iš Jūsų el.pašto adreso gali būti sugeneruotas anonimizuotas duomenų įrašas (angl. hash) ir pateiktas Gravatar paslaugos teikėjui, norint patikrinti, ar Jūs naudojatės šia paslauga. Gravatar privatumo politika pateikiama čia: https://automattic.com/privacy/. Patvirtinus Jūsų komentarą, Jūsų profilio nuotrauka yra matoma viešai šalia Jūsų komentaro.

Kontaktų formos

Kontaktų formoje Jūsų pateikiami duomenys (tokie kaip vardas, el.pašto adresas), naudojami tiks atsakyti Jums el.paštu ir trečioms šalims neperduodami.

Slapukai (cookies)

Kai Jūs rašote komentarą šiame tinklalapyje, Jūs galite pasirinkti, ar norite, kad Jūsų vardas, el.paštas ir tinklalapis būtų išsaugotas slapukuose. Taip daroma Jūsų patogumui, kad Jums nereikėtų šių duomenų suvedinėti iš naujo, kiekvieną kartą kai komentuojate. Šie slapukai saugomi vienerius metus. Slapukų pagalba yra tvarkomas Jūsų IP adresas, naršymo informacija, tokia kaip aplankytos interneto svetainės sritys, svetainėje praleistas laikas ir pan.

Iš kitų tinklalapių įkeltas turinys

Šiame tinklalapyje gali būti iš kitų tinklalapio įkelto turinio (pavyzdžiui, video, paveikslėliai, tekstas ir pan.). Tokio įkelto turinio peržiūra ir veiksmai su juo šiame tinklalapyje prilygsta apsilankymui tuose tinklalapiuose, iš kurių turinys yra įkeltas. Šie tinklalapiai gali rinkti duomenis apie Jus, naudoti slapukus (cookies), trečiųjų šalių sekimo paslaugas ir stebėti Jūsų veiksmus su įkeltu turiniu, įskaitant ir tuos atvejus, kai turite paskyrą ir esate prisijungęs prie minėtų tinklalapių.

Su kuo mes dalinamės Jūsų duomenimis

Jūsų naršymo duomenimis dalinamės su Google sistema tinklalapio statistikos pildymo ir suasmenintos reklamos rodymo tikslais. Jei šiais duomenimis dalintis nenorite, prašome tai pažymėti slapukų nustatymuose.

Kaip ilgai mes saugome Jūsų duomenis

Jei parašote komentarą, jo tekstas ir metaduomenys yra saugomi neribotą laiką. Taip daroma todėl, kad galėtume atpažinti ir patvirtinti ateities komentarus automatiškai, vietoje administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų teisės

Jei Jūs turite paskyrą šiame tinklalapyje, arba kada nors rašėte čia komentarą, galite reikalauti gauti duomenų eksporto failą su visais asmeniniais duomenimis, kuriuos mes turime apie Jus, įskaitant ir tuos, kuriuos pats mums pateikėte. Jūs taip pat galite reikalauti, kad mes ištrintume visus mūsų turimus Jūsų asmeninius duomenis. Šie abu reikalavimai negalioja duomenims, kuriuos mes privalome išsaugoti pagal įstatymą administraciniams, teisiniams ar saugumo tikslams.

Kur mes siunčiame Jūsų duomenis

Lankytojų komentarai gali būti tikrinami naudojant automatinę brukalų paieškos paslaugą.

Kontaktinė informacija

info@skaitalas.lt
Išsaugoti nustatymus
Slapukų nustatymai