Įdomūs faktai apie mėnulį

Mėnulis pamažu tolsta nuo žemės – maždaug po 4 centimetrus per metus.

Mėnulio diametras – 3476 kilometrai. Tai maždaug ketvirtis Žemės dydžio.

Žemę mėnulis apskrieja per 27,3 dienas.

Nors mėnulis mums šviečia naktimis, iš tiesų jis nesukuria jokios šviesos. Visa ką jis daro – atspindi saulės šviesą.

Iš žemės mes matome tik apie 60% mėnulio paviršiaus, visa kita vadiname tamsiaja mėnulio puse.

Mėnulyje temperatūra gali svyruoti nuo 127°C iki -153°C laipsnių.

Populiariausia versija kaip susiformavo mėnulis – prieš 4,5 milijardus metų Marso dydžio uoliena, vardu Tėja, trenkėsi į Žemę ir atskėlė gerą gabala nuo jos. Tas gabalas ir tapo Žemės mėnuliu.

Mėnulis yra maždaug 400 kartų mažesnis už saulę, bet kadangi jis yra maždaug 400 kartų arčiau Žemės nei saulė, mėnulis ir saulė atrodo vienodo dydžio.

Niekas, gimęs po 1935-ųjų, nėra vaikščiojęs ant mėnulio paviršiaus.

Jei Neil Armstrong ir Buzz Aldrin būtų užstrigę mėnulyje, pagal reglamentą buvo suplanuota nutraukti ryšį su jais ir leisti jiems numirti tyloje. Prezidentas Niksonas netgi buvo pasiruošęs kalbą tokiam atvejui.

Ant mėnulio paviršiaus yra palikti 96 maišeliai su išmatomis, šlapimu bei vėmalais.

Ant mėnulio paviršiaus viso išsilaipinę buvo 12 astronautų. Visi jie ten pateko Apollo misijų metu. Paskutinis žmogus, žengęs mėnulio paviršimiu, buvo geologas Harrisonas Schmittas, kuris ten lankėsi Apollo 17 misijos metu.

Žmonių pėdsakai, palikti ant mėnulio paviršiaus, gali išlikti iki 100 mln. metų, nes mėnulyje paprasčiausiai nėra vėjo.

Kartą vienas praktikantas iš NASA pavogė mėnulio akmenis, nusivežė juos namo, papylė ant lovos ir ant jų pasimylėjo. Rezultate akmenys tapo nebetinkami moksliniams tyrinėjimams ir praktikantas 8-iems metams sėdo į belangę.

Mėnulyje būna mėnulio drebėjimų.

Kameros, kurios užfiksavo pirmuosius žingsnius mėnulyje, ten ir buvo paliktos iki šių dienų. Jos buvo gana sunkios, tad astronautams buvo nurodyta jas palikti mėnulyje, o vietoj jų į raketą pasiimti mėnulio uolienų pavyzdžių.

Jei mėnulyje būtų vandens, žmonės galėtų juo vaikščioti neskęsdami.

Pasak mokslininkų, kvapas mėnulyje turėtų būti kaip parako.

Taip pat skaitykite:

Pasidalink patikusiu straipsniu
Dar daugiau įdomaus turinio mūsų Facebook puslapyje! Kviečiame mus sekti:

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Šioje svetainėje naudojame slapukus, kad užtikrintume tinkamą svetainės veikimą, analizuotume naršymo statistiką, individualizuotume Jūsų naršymo patirtį bei teiktume Jums aktualius reklaminius skydelius. Taip pat dalijamės informacija apie tai, kaip naudojatės mūsų svetaine su mūsų reklamos ir analizės partneriais. Plačiau
Slapukų nustatymai
Sutikti
Nesutikti
Privatumo ir slapukų politika
Privatumo ir slapukų politika
Pavadinimas Aktyvuotas

Kas mes esame

Mūsų tinklalapio adresas yra: https://skaitalas.lt

Kokius asmeninius duomenis mes renkame ir kodėl tai darome

Komentarai

Kai lankytojai rašo komentarus tinklalapyje, mes renkame duomenis, matomus komentaro paskelbimo formoje, o taip pat lankytojo IP adresą bei naršyklės vartotojo įrašą, kad apsisaugotume nuo brukalų. Iš Jūsų el.pašto adreso gali būti sugeneruotas anonimizuotas duomenų įrašas (angl. hash) ir pateiktas Gravatar paslaugos teikėjui, norint patikrinti, ar Jūs naudojatės šia paslauga. Gravatar privatumo politika pateikiama čia: https://automattic.com/privacy/. Patvirtinus Jūsų komentarą, Jūsų profilio nuotrauka yra matoma viešai šalia Jūsų komentaro.

Kontaktų formos

Kontaktų formoje Jūsų pateikiami duomenys (tokie kaip vardas, el.pašto adresas), naudojami tiks atsakyti Jums el.paštu ir trečioms šalims neperduodami.

Slapukai (cookies)

Kai Jūs rašote komentarą šiame tinklalapyje, Jūs galite pasirinkti, ar norite, kad Jūsų vardas, el.paštas ir tinklalapis būtų išsaugotas slapukuose. Taip daroma Jūsų patogumui, kad Jums nereikėtų šių duomenų suvedinėti iš naujo, kiekvieną kartą kai komentuojate. Šie slapukai saugomi vienerius metus. Slapukų pagalba yra tvarkomas Jūsų IP adresas, naršymo informacija, tokia kaip aplankytos interneto svetainės sritys, svetainėje praleistas laikas ir pan.

Iš kitų tinklalapių įkeltas turinys

Šiame tinklalapyje gali būti iš kitų tinklalapio įkelto turinio (pavyzdžiui, video, paveikslėliai, tekstas ir pan.). Tokio įkelto turinio peržiūra ir veiksmai su juo šiame tinklalapyje prilygsta apsilankymui tuose tinklalapiuose, iš kurių turinys yra įkeltas. Šie tinklalapiai gali rinkti duomenis apie Jus, naudoti slapukus (cookies), trečiųjų šalių sekimo paslaugas ir stebėti Jūsų veiksmus su įkeltu turiniu, įskaitant ir tuos atvejus, kai turite paskyrą ir esate prisijungęs prie minėtų tinklalapių.

Su kuo mes dalinamės Jūsų duomenimis

Jūsų naršymo duomenimis dalinamės su Google sistema tinklalapio statistikos pildymo ir suasmenintos reklamos rodymo tikslais. Jei šiais duomenimis dalintis nenorite, prašome tai pažymėti slapukų nustatymuose.

Kaip ilgai mes saugome Jūsų duomenis

Jei parašote komentarą, jo tekstas ir metaduomenys yra saugomi neribotą laiką. Taip daroma todėl, kad galėtume atpažinti ir patvirtinti ateities komentarus automatiškai, vietoje administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų teisės

Jei Jūs turite paskyrą šiame tinklalapyje, arba kada nors rašėte čia komentarą, galite reikalauti gauti duomenų eksporto failą su visais asmeniniais duomenimis, kuriuos mes turime apie Jus, įskaitant ir tuos, kuriuos pats mums pateikėte. Jūs taip pat galite reikalauti, kad mes ištrintume visus mūsų turimus Jūsų asmeninius duomenis. Šie abu reikalavimai negalioja duomenims, kuriuos mes privalome išsaugoti pagal įstatymą administraciniams, teisiniams ar saugumo tikslams.

Kur mes siunčiame Jūsų duomenis

Lankytojų komentarai gali būti tikrinami naudojant automatinę brukalų paieškos paslaugą.

Kontaktinė informacija

info@skaitalas.lt
Išsaugoti nustatymus
Slapukų nustatymai