Įdomūs faktai apie lapes
Jei lapių poroje miršta patelė, jos porininkas patinėlis lieka vienišas visą likusį gyvenimą. Jei miršta patinėlis, patelė ima ieškoti naujo porininko.
Lapės gali skleisti apie 40 skirtingų garsų, primenančių kaukimą, rėkimą ar lojimą.
Lapės per metus poruojasi tik kartą. Įprastai – sausio, vasario mėnesiais. Tuomet 60 dienų lapė būna nėščia ir pagimdo 4-6 jauniklius kovo, balandžio mėnesiais.
Kaip ir kačių jaunikliai, taip ir lapiukai pirmus porą mėnesių būna bejėgiai – nemato, nevaikšto ir negali reguliuoti savo kūno temperatūros. Todėl pirmus porą mėnesių jiems reikia intensyvios mamos priežiūros.
Lapių mitybą labai plati. Įprastai jos maitinasi triušiais, graužikais, paukščiais. Tačiau jos taip pat valgo ir uogas bei vaisius.
Lapės gali išgirsti laikrodžio tiksėjimą būdamos už 36 metrų nuo jo.
Oficialiai lapės priklauso šunų šeimai, tačiau pagal savo gyvenimo būdą ir kitas savybes jos labiau primena kates.
Kai kurios lapės gali pasiekti net 72 km/h greitį.
Lapės uodega sudaro 70% jos kūno ilgio.
Raudonoji lapė yra plačiausiai paplitusi lapių rūšis.
Galimas daiktas, kad senovėje lapės buvo laikomos naminiais gyvūnais. 2011 metais Jordanijoje buvo atkastas 16500 metų senumo kapas, kuriame žmogaus palaikai buvo palaidoti kartu su lapės palaikais.
1959 metais Sovietų genetikas Dmitry Belyaev atliko lapių priaukinimo eksperimentą. Jis atrinko grupę sidabrinių lapių, iš jų vadų atsirinko mažiausiai agresyvius jauniklius ir juos ėmė dauginti tarpusavyje. Kai buvo išvesta 10-a karta, lapiukai jau ėmė elgtis kaip šunys – sekioti paskui žmones, laižyti rankas, loti ir vizginti uodegas.
Lapės yra vienišės ir įprastai gyvena vienos arba mažose grupelėse su savo palikuonimis.