Įdomūs faktai apie baterijas
Pirmosios baterijos buvo sukurtas dar 1798 metais Alessandro Volta. Kažkur girdėta pavardė? Taip, tai tas pats asmuo, kurio pavarde vadinamas įtampos matavimo vienetas – Voltas.
Amerikiečiai kiekvienais metais nuperka beveik 3 milijardus baterijų.
Pirmoji pakraunama baterija buvo sukurta 1859 metais fiziko Gaston Plante. Ta pati technologija iki šiolei naudojama automobilių akumuliatoriuose.
Galiojimo data ant elementų pakuotės nereiškia, kad po nustatytos datos jas reikėtų išmesti kaip kokį sugedusį pieną. Galiojimo data nurodo dieną, nuo kurios apytiksliai ima mažėti baterijos galia, tačiau ji vis dar tinkama naudoti.
Manoma, kad žodį „baterija“ elementams vadinti sugalvojo Benas Franklinas. Jis šį žodį pasiskolino iš karinių terminų, kur „battery“ apibrėždavo grupę ginklų, naudojamų kartu.
Miniatiūrinės baterijos, liaudyje dar vadinamos „tabletėmis“ buvo išrastos tik 1950 metais ir iš esmės pakeitė rankinių laikrodžių industriją, mat šių nebereikėjo prisukinėti.
Pagaminti bateriją reikia 50 kartų daugiau energijos, nei šios yra pačioje baterijoje.
Didžiausias nikelio-kadmio tipo įkraunamų baterijų minusas yra vadinamasis „atminties efektas“. Baterija su kiekvienu įkrovimu paprasčiausiai „pamiršta“, kad turi daugiau vietos įkrovai ir su kiekvienu įkrovimu pasiima vis mažiau ir mažiau energijos. Tokios problemos nėra su švino rūgšties baterijomis.
Viena išmaniojo telefono baterija gali užteršti 600 tūkst. litrų vandens.
Kiekvienais metais išmetama 20-30 tūkstančių tonų senų baterijų ir tik apie 1 tūkst. tonų baterijų atiduodamos perdirbimui. Didžioji dalis perdirbamui atiduodamų baterijų yra automobilių akumuliatoriai.